The Knockout

Winning teams highlighted.
Seeded teams in CAPS
Column 5: Date | start time | format – Format: G30 = game in 30 mins each clock, no increments. G20+10 = Game in 20 minutes + 10 second increments from the start

Round 1 – by 28 June 2019

Match A

Barking B

1½-8½

WANSTEAD A

Match Details

Match B

BASILDON

9½-½

Upminster B

Match Details

Match C

WRITTLE

9½-½

Wanstead C

Match Details

Match D

UPMINSTER A

3-7

Loughton

Match Details

Match E

Ilford

5-5*

BARKING A*

Match Details

Match F

WANSTEAD B

8½-1½

Thurrock

Match Details

Round 1: the team on the left of each pairing is at Home.
* BARKING A win on Board Count.

Quarter-Final – by 26 July 2019

Match G

WANSTEAD A

5½-4½

BASILDON

Match Details

Match H

WRITTLE

Bye to Match K

Match I

Loughton

Bye to Match L

Match J

BARKING A

4½-5½

WANSTEAD B

Match Details

Quarter-Finals: the team on the left of each pairing is at Home.

Semi-Final – by 30 August 2019

Match K

WANSTEAD A

6-4

WRITTLE

Match Details

Match L

Loughton

*5-5*

WANSTEAD B

Match Details

Match L2

WANSTEAD B

6½-3½

Loughton

Match Details

Semi-Finals: the team on the left of each pairing is at Home.

** Match L: Loughton 5-5 WANSTEAD B. Tie-breaks failed to find a winner, match replayed as Match L2.

Final – 24 October 2019

Match M

WANSTEAD B

7½-2½

WANSTEAD A

Match Details

 

The Plate

PLATE Round 1 (QF) – by 26 July 2019

Match N

Upminster B

4½-5½

Barking B

Match Details

Match O

Wanstead C

Bye to Match R

Match P

UPMINSTER A

Bye to Match S

Match Q

Thurrock

2½-7½

Ilford

Match Details

 QF: the team on the left of each pairing is at Home (except Byes are venue-neutral).

Plate Semi-Final – by 30 August 2019

Match R

Wanstead C

3½-6½

Barking B

Match Details

Match S

Ilford

4-6

UPMINSTER A

Match Details

SF: the team on the left of each pairing is at Home

Plate Final – 27 September 2019

Match T

Barking B

1½-8½

UPMINSTER A

Match Details

Final: the team on the left is at Home.